Skip navigation

Schoolgirl Scull Summary


The success of this event followed that of the schoolboy event with many medallists of this event figuring prominantly in future Australian crews. It is therefore also a great indicator of future success.

Both events are also heavily entered and fiercely contested.

Chisholm2000 Champion Rebecca Chisholm
© Hebfotos

Year 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th Time
1982 Stephanie Schmidt - AUBC, SA Julie Cooper - Kingswood, NSW Kerry Bullard - MLC, NSW Tina Guglielmini - Petersham, NSW     4.15.20
1983 Annelies Voorhuis -
St George, NSW
Ellen Randell - Telopea Park, ACT Sarah Ryan - Canberra Girls Grammar, ACT       4.09.05
1984 Sue Calvin -
Taree High, NSW
Jan Bonwick - Nepean High, NSW         4.10.90
1985 Dianna Spedding -
Tweed Heads, NSW
Sonia Adrians - Ballarat High, VIC Gordana Zivanovic - Coorporoo High, QLD Maree Spedding - Tweed Heads, NSW A Van Der Zwart - WAIT, WA Moira Callan - Telopea Park, ACT 6.25.00
1986 Maree Spedding -
Tweed Heads NSW
Sonia Adrians - Ballarat High, VIC Jenny Hafey -
Tweed River High NSW
Helen Ower - Somerville House, QLD Angela Evans - Beacon Hill High, NSW Leanne Guerin - Murray Bridge, SA 6.17.52
1987 Jenny Hafey -
Tweed River High NSW
1988 J Hafey
Tweed River High NSW
1989 J Stephen
St Hildas WA
1990 Marnie Boylan- Sugg
St Mary's College SA
1991 Marnie Boylan- Sugg
St Mary's College SA
1992 S Doust
St Michaels SA
1993 N Vassos
Norwood High School SA
1994 D Faletic
Claremont College TAS
1995 Dana Faletic
Claremont College TAS
1996 L Johanson
Jamison High NSW
1997 Amber Bradley
Penrhos College WA
1998 K Winkley
Taree High NSW
1999 T Langdon
Erindale ACT
2000 Rebecca Chisholm
Geelong High
2001 Tara Kelly
St Josephs Qld
2002 Anna McRae
Unity College SA
2003 Sarah Monson
Henley High SA
2004 Alison Scobie - Somerville House, QLD Clare Lutton - St Clare's College Sarah Hawe - Brighton Secondary College Carly Cottam - Scotch College, TAS Brynne Allen - Ascham Jessica McRae - Unity College, SA 8:46.19
2005 Charlotte Walters
St Michaels College
Emma Cook
St Clairs College
Merryn Steer
Lake Tuggeranong

Erin Huttenmeister
Somerville House Qld

Carly Cottam
Scotch Oakburn

Brydie Foran
Merici College
2006 Emma Cook - Capital Lakes, ACT Clare Gilbride - Somerville House, QLD Brydie Foran - Black Mountain, ACT Brianna McShane - North Esk, TAS Natalie Matthews - Nepean, NSW Chantel Motyer - Cathedral School, QLD 8:16:19
2007 Alexandra Hagan - Bunbury Catholic College , WA Heather McNeil - Somerset College, QLD Victoria Orsag, Nepean, NSW Sorelle Bowman, Shoalhaven, QLD Ashleigh Peppernell, South Grafton High, NSW Emma-Jane Warren, The Friends School, TAS 8:10.40
2008 Alexandra Hagan - Bunbury Rowing Club (WA) Amy Fowler - St Clares College (ACT) Anna Kaszycki - Toowong Rowing Club (QLD) Victoria Orsag - Nepean Rowing Club (NSW) Ailie McDonald - Canberra Girls Grammar (ACT) Johanna Tarrant - Grafton High School No. 1 (NSW) 8:00.66

< previous Schoolboy Scull Summary

> next Schoolboy Quad Scull Summary


top of page