Skip navigation

Interstate Championships

Women's Sculling Championship

Scullers compete for the Nell Slatter Trophy

> next Interstate Women's Lightweight Four/Quad (Victoria Cup)
< previous Interstate Women's Four/Eight (ULVA/QE II Trophy)
<< Index of Detailed Results for Each Year

Dating back to 1901 at the Great Federation Regatta staged on Albert Park Lake, Cassie Woolly McRitchie representing Victoria and using a skiff loaned to her by the then Governor of Victoria, Lord Brassey, defeated her challenger from Sydney, Elizabeth Messenger, and was presented with a magnificent pearl and ruby bracelet by the Duke of Gloucester. So great was the public interest in the female scullers that police were required to keep the inquisitive spectators at bay.

Cassie McRitchie is justifiably known as the "mother" of Victorian women's rowing and as the founder of the first all women's rowing club at Albert Park in 1907. In 1973 at the great age of 96, she passed away.

Despite this great start to women's interstate sculling in 1901, the first interstate championship was not conducted until 1963 in Brisbane and has continued annually since that date.

The Nell Slatter Trophy was presented by the Queensland Women's Rowing Association in 1963 to be the perpetual trophy for the Championship as a tribute to the then Queensland President Nell Slatter.

Nell Slatter Trophy

The Nell Slatter Trophy

 

Summary of Women's Sculling (Nell Slatter Trophy) Race Results

This summary shows the results of the final and where known and space permits, the other scullers in order of finishing the repechage.

Year Venue 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th Time
1963 Brisbane River QLD H Evans NSW B Benson QLD           4:52.0
1964 Parramatta River NSW H Evans NSW E Keane NSW M Travanner NSW         4:52.0
1965 Albert Park Lake VIC M Hansen NSW J Biretta VIC           4:16.0
1966 Port River SA A Thorne VIC R Hayes NSW K Chappell QLD         4:07.0
1967 Parramatta River NSW A Thorne VIC J Broadmead NSW           5:08.0
1968 Yarra River VIC M Clarke NSW A Thorne VIC           4:38.4
1969 Port River SA J Adam NSW D Melville VIC           4:09.0
1970 Brisbane River QLD J Adam NSW VIC S Graham QLD         3:52.0
1971 Nepean River NSW V Bertrand VIC S Graham QLD J Cameron NSW         4.42.0
1972 Lake Burley Griffin ACT E Cato NSW V Bertrand VIC S Graham QLD         4:26.0
1973 Barwon River VIC S Graham QLD V Bertrand VIC R Pull NSW E Guterres SA       3:55.0
1974 Port River SA S Graham QLD V Bertrand VIC L Skelton NSW E Guterres SA       3:56.0
1975 Canning River WA C Iverson NSW M Renouf VIC SA         4:04.0
1976 Penrith River NSW C Iverson NSW M Renouf VIC S Graham QLD         3:56.9
1977 Canning River WA E Adams NSW D Phillips NSW L Patterson VIC S McGinniss TAS K Bennett VIC     4:40.8
1978 Huon River TAS E Adams NSW L Patterson VIC S McGinniss TAS M Renouf VIC D Phillips NSW K Law NSW   4:10.70
1979 West Lakes SA M Renouf VIC R Hoffman VIC E Adams NSW S McGinniss TAS L Patterson VIC D Phillps NSW   4:10.0
1980 Lake Wendouree VIC M Renouf VIC R Hoffman VIC L Patterson VIC V Grant WA M Gibson WA S Evans TAS   4:19.88
1981 Hinze Dam QLD M Renouf VIC S Rourke NSW E Shields QLD R Hoffman VIC B Kelly WA S Evans TAS   3:55.09
1982 Nepean River NSW M Renouf VIC S Rourke NSW E Burness QLD S Evans TAS J Green WA S Schmidt SA   3:35.90
1983 Canning River WA M Renouf VIC E Burness QLD U Kay TAS M Kidd NSW V Grant WA     3:45.51
1984 Lake Barrington TAS A Piper NSW U Kay TAS E Burness QLD K Elliott VIC B Kelly WA     3:51.2
Changed to 2000 metres
1985 Lake Wendouree VIC A Ferguson QLD U Kay TAS A Voorhuis NSW J Slattery VIC P Pinkerton WA     8:03.80
1986 West Lakes SA A Voorthuis NSW C Frisch QLD U Kay TAS J Slattery VIC L Colyer WA     7:57.33
1987 Lake Barrington TAS C Frisch QLD M Kidd NSW U Kay TAS V Cortens VIC       8:06.69
1988 Nepean River VIC A Freguson QLD G Campbell NSW U Kay TAS V Cortens VIC       7:18.90
1989 Wellington Dam WA — cyclone — no races conducted
1990 Lake Barrington TAS A Ferguson QLD J Luff NSW S Herold VIC S Harvey TAS A Coss WA     10:13.60
1991 West Lakes SA J Luff NSW S Harvey NSW C Fay QLD A Coss WA S Herold VIC     7:59.30
1992 Carrum VIC P Alder WA L Grey QLD G Campbell NSW S Harvey TAS M Boylan-Sugg SA     9:51.65
1993 Lake Wivenhoe QLD E Snook NSW P Alder WA M Hatzakis QLD S Newmarch SA S Hallows VIC     8:05.28
1994 Lake Barrington TAS E Snook NSW M Hatzakis QLD S Newmarch SA A Vaughan WA H Woods TAS     7:48.10
1995 Wellington Dam WA E Snook WA B Roye NSW M Hatzakis QLD J Robinson VIC S Newmarch SA     7:51.47
1996 Penrith Lakes NSW B Roye NSW M Hatzakis QLD J Robinson VIC         9:41.63
1997 Lake Barrington TAS B Roye NSW K Knowler ACT J Robinson VIC S Newmarch SA       9:52.98
1998 Nagambie Lakes VIC G Douglas VIC B Roye NSW M Hatzakis QLD J Reynolds WA K Knowler ACT S Newmarch SA   8:17.34
1999 West Lake SA B Roye NSW G Douglas VIC K Knowler ACT D Smits QLD       7:37.27
2000 Penrith Lakes NSW G Douglas VIC M Hatzakis QLD B Roye NSW K Knowler ACT       7:53.00
2001 Lake Wivenhoe QLD A Bradley WA M Heinke NSW D Faletic TAS K Knowler ACT D Smits QLD C Oliver VIC   7:37.38
2002 Nagambie Lakes VIC D Faletic TAS A Bradley WA K Weston VIC D Martin ACT K Matthews NSW     7:44.56
2003 Lake Barrington TAS A Bradley WA K Hore TAS C Oliver VIC D Martin ACT S Mills QLD N Long NSW   7:38.61
2004 Nagambie Lakes VIC A Bradley WA D Martin ACT D Faletic TAS M Everitt QLD D Jolly NSW A Price SA R Chisholm VIC 8:02.88
2005 Sydney International Regatta Centre NSW S Kehoe QLD D Faletic TAS S Mills ACT A Bradley WA B Pratley NSW R Selby Smith VIC A Charlick SA 7:36.42
2006 Lake Barrington TAS D Faletic TAS S Mills ACT A Bradley WA S Kehoe QLD E Kell NSW R Selby Smith VIC R Hughes SA 7:18.69
2007 Nagambie Lakes VIC P Savage QLD K Hore TAS S Mills ACT Z Uphill NSW S Outhwaite WA L Szatsznajder VIC S Monson SA 8:16.50
2008 Sydney International Regatta Centre NSW P Savage QLD K Hore TAS Z Uphill NSW S Robbins WA S Mills ACT R Selby Smith VIC   7:37.52
2009 Lake Barrington TAS S Kehoe QLD L Szatsznajder VIC S Cook ACT A McRae SA A O'Brien NSW M Bagworth WA C Walters TAS 7:46.46
2010 Nagambie Lakes VIC P Savage QLD K Hore TAS K Crow VIC B Pratley NSW S Cook ACT A Bradley WA L Osti SA 7:27.47
2011 West Lakes SA S Kehoe QLD K Crow VIC K Hore TAS B Pratley NSW A Fowley ACT N Bale WA   7:29.38
2012 Champion Lakes WA K Crow VIC K Hore TAS P Savage QLD A Clay NSW S Tait WA R Chatterton SA   8:07.57
2013 Sydney International Regatta Centre NSW S Kehoe QLD S Perkins VIC E Kalimnios TAS A Hayes WA O Aldersey SA T Gerrand NSW   7:58.75
2014 Sydney International Regatta Centre NSW S Kehoe QLD K Hore TAS J Cleary VIC A Hayes WA

A McGlynn

NSW

    7:42.06
2015 Sydney International Regatta Centre NSW K Crow VIC K Hore TAS C Grzeskowiak ACT A James QLD A Hagan WA E Halshall NSW   7:28.45
2016 Sydney International Regatta Centre NSW K Brennan VIC S Kehoe QLD C Grzeskowiak ACT A Hagan WA A Gala NSW C Wilson TAS   7:23.21
2017 Sydney International Regatta Centre NSW Maddie Edmunds, QLD Olympia Aldersey, SA Genevieve Horton, NSW Georgia Nesbitt, TAS Amanda Bateman, VIC Alexandra Hagan, WA   7:39.26

This summary shows the results of the final and where known and space permits, the other scullers in order of finishing the repechage.

Summary of results

State Number of times won
NSW
17
Queensland
15
Victoria
13
Western Australia
5
Tasmania
2
Total
52

 

> next Interstate Women's Lightweight Four/Quad (Victoria Cup)
< previous Interstate Women's Four/Eight (ULVA/QE II Trophy)
<< Index of Detailed Results for Each Year

top of page